Winners

2019

Primary School Pupil of the Year

Sponsored by Sandcastle Waterpark

The shortlisted nominees are:

Melissa Collins, Anchorsholme Primary Academy

Austin Brennand, Ansdell Primary School

Jessica Smith, Clifton Primary School

Harry Blunden, Highfurlong School – WINNER

Scarlette-Jane Thompson, St Annes College Grammar School

Sophie Potts, Thornton Primary School

 

Secondary School Pupil of the Year

Sponsored by Blackpool Sixth

The shortlisted nominees are:

Poppy Billinghurst, Baines School

Martina Dioletta-Brett, Cardinal Allen Catholic High School

Jack Leech, Highfurlong School

Alice Hoggarth, Millfield Science & Performing Arts College WINNER

Harry Snelson, Montgomery Academy

Jacob Greaves, St Aidan’s CE High School

 

Inspirational Teacher Award

Sponsored by Westinghouse

The shortlisted nominees are:

Jane Wild, AKS Lytham

Louise Hall, Armfield Academy

Natalie McCombe, Baines School WINNER

Joan Lambert, Highfurlong School

Richard Byrne, Millfield Science & Performing Arts College

Jenny Slater, Red Marsh School

 

Health & Wellbeing Award

Sponsored by Hope Education

The shortlisted nominees:

Baines School

Highfurlong School

Millfield Science & Performing Arts College

Royles Brook Primary School

St Aidan’s CE High School WINNER

Stanah Primary School

 

Sports Achievement

Sponsored by Myerscough College

The shortlisted nominees are:

Netball & Rounders Team, Baines School

Rafael Eaton, Cardinal Allen Catholic High School

Kieran Tait, Highfurlong School

Holy Family Catholic Primary School

Niamh Ritchie, Millfield Science & Performing Arts College WINNER

Athletics Team, Montgomery Academy

Harvey Walford, St George’s School

 

Young Scientist/Engineer Award

Sponsored by BAE Systems

The shortlisted nominees are:

Connie Gooch, Baines School

Young Engineers Team, Highfield Leadership Academy

Robotics Team, Hodgson Academy

Josh Lane, Millfield Science & Performing Arts College

Adrian Kambouris, Montgomery Academy WINNER

Robotics Team, St Aidan’s CE High School

Charlie Doughty, The WillowsCatholicPrimary School

 

Career Aspiration Award

Sponsored by B&FC

The shortlisted nominees are:

Baines School

HighfieldLeadershipAcademy

Highfurlong School WINNER

Millfield Science & Performing Arts College

St Aidan’s CE High School

Westminster Primary Academy

 

Education Support Award

Sponsored by YMCA Lakeside

The shortlisted nominees are:

Pastoral Team, Baines School

Gail Kirkham, Clifton Primary School

Julie Scantlebury, Manor Beach Primary School WINNER

Support Team, Highfurlong School

Pastoral Team, Millfield Science & Performing Arts College

Chris Wardle, St George’s High School

 

Creative Arts Award

Sponsored by B&FC School of Arts

The shortlisted nominees are:

Livs Ball, Baines School

James Charles, Cardinal Allen Catholic High School –WINNER

Dance Team, Millfield Science & Performing Arts College

Sam Thomas, Montgomery Academy

Sophie Gowers, St George’s School

 

School Trips Award

Sponsored by Winter Gardens Blackpool

The shortlisted nominees are:

Baines School

Cardinal Allen Catholic High School

Highfurlong School

Millfield Science & Performing Arts College

St Aidan’s CE High School WINNER

 

Resilient Revolutionary Award

Sponsored by Headstart

The shortlisted nominees are:

Highfurlong School

Larkholme Primary School

Millfield Science & Performing Arts College

Montgomery Academy

Norbreck Primary Academy

Revoe Learning Academy  WINNER

 

Unsung Hero Award

Sponsored by Blackpool Tower

The shortlisted nominees are:

Graham Friendship, Boundary Primary School

Pam Littlewood, Highfurlong School

Gary Troughton, St Aidan’s CE High School

Peter Hodgkinson, Thornton Primary School WINNER

Roy Butterworth, Treales Primary School

 

Headteacher Award

Sponsored by Uniform & Leisurewear

The shortlisted nominees are:

David McPartlin, Flakefleet Primary School

Neil Oldham, Highfurlong School

Karen Appleby, Kincraig Primary School

Keith Berry, Park Academy

Graham Warnock, St Georges School WINNER

Andy Mellor, St Nicholas CE Primary School

David Ashcroft, Thornton Primary School

 

Primary School of the Year Award

Sponsored by PTS

The shortlisted nominees are:

Flakefleet Primary School

Highfurlong School

Kincraig Primary School

Mereside Primary School

Park Community Academy WINNER

Thornton Primary School

 

Secondary School of the Year

Sponsored by The Grand Theatre

The shortlisted nominees are:

Baines School

Highfurlong School  WINNER

Hodgson Academy

St Aidan’s CE Secondary School

St George’s School

St Mary’s Catholic Academy